Národný futbalový štadión bude!!!

4. januára 2011, jeden, Asi sa nestalo

To je iba prvá časť dobrej správy pre fanúšikov slovenského futbalu. Pre úplnosť treba dodať, že štadión bude „svetový“, teda bude spĺňať všetky kritériá, ktoré pre svoje súťaže vyžaduje nielen UEFA ale aj FIFA. Ale to stále nie je všetko. Podľa nášho futbalového funkcionára, ktorý si zatiaľ neželá byť menovaný, v čase šetrenia poteší aj skutočnosť, že táto stavba nebude stáť Slovensko ani cent.
Základom týchto očakávaní sú, podľa spomínaného funkcionára, slová šejka Mohammeda bin Hamad Al Thaniho, predsedu prípravného výboru pre usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v Qatare, v roku 2022. Predniesol ich v septembri tohto roka pred členmi inšpekcie FIFA, ktorá navštívila jeho krajinu a rokovala aj o športoviskách. Šejk doslovne povedal: … po skončení šampionátu môžeme časť štadiónov rozobrať a loďou previezť do rozvojových krajín.“

„Túto časť jeho vyhlásenia sme prijali ako výzvu“, povedal náš vyššie spomínaný nemenovaný funkcionár a zároveň zakladajúci člen neziskovej organizácie Dovoz slovenského národného futbalového štadióna (DSNFŠ). Potom pokračoval: „Mohlo by sa zdať, že Slovensko, ako členský štát Európskej únie a účastník MS 2010 v Juhoafrickej republike nebude pre qatarčanov na zaslanie štadióna dostatočne „rozvojové“. Ale netreba sa vzdávať vopred. Ja si myslím, že máme ešte dosť času a je iba na nás, aby sme celému svetu dokázali, že zvlášť ak chceme, dokážeme „rozvojovou krajinou“ byť. Nemusí to byť ani príliš náročné. Napríklad podrobnejšie zverejnime, aké osobnosti máme v zákulisí zväzov v najpopulárnejších športoch. Dajme svetu vedieť aké okolnosti u nás sprevádzajú takmer každú verejnú stavbu – výstavba štadióna pre hokejové MS môže poslúžiť ako čerstvý príklad. Ale predovšetkým, tvorivo zveľaďujme všetko čo môže byť pre „rozvojový“ futbalový imidž našej krajiny to najpôsobivejšie. Udržme čo najdlhšie neudržateľný stav v hľadiskách našich ligových štadiónov. Nielen výsledky (žilinské aj bosniacke góly prišli ako na zavolanie) ale aj výber partnerov na prípravu reprezentácie (Luxembursko) nás určite a celkom právom zaradia medzi dostatočne „rozvojových“.“

Spýtal som sa nemenovaného funkcionára, či vidí nejaké úskalia, ktoré by mohli ohroziť splnenie cieľov združenia DSNFŠ (Dovoz slovenského národného futbalového štadióna). Vyhlásil: „Som optimista. Máme za sebou takmer dvadsať rokov národnej samostatnosti a čo sme dosiaľ pre šport postavili? A na druhej strane, koľko športovísk sme nechali schátrať, tak ako sa v poriadnej „rozvojovej krajine“ patrí? Treba ten nepomer komentovať? Jediný problém, ktorý ma stále zamestnáva je, či budú qatarčania ochotní poslať nám ten štadión riečnymi loďami, tak aby sme ich nemuseli prekladať.“

Obava, ktorá zase zamestnáva mňa, je spojená s výhľadom, že úprimnú snahu neziskovej organizácie DSNFŠ prekazia novozvolení futbaloví funkcionári a tiež poslanci nemenovaného mestského či slovenského parlamentu. Ako? Tak, že urobia rozhodnutie o stavbe národného futbalového štadióna ešte pred rokom 2022.